Jak i ile może wyegzekwować komornik z pensji

Jak i ile może wyegzekwować komornik z pensji

Kiedy zalegamy ze spłatą zobowiązania, możemy spodziewać się, że wierzyciel skieruje sprawę do sądu, a poźniej skieruje sprawę do komornika, celem wyegzekwowania roszczenie. Jak i ile może wyegzekwować komornik jeśli chodzi o nasze wynagrodzenie za pracę? Odpowiedź znajduje się poniżej.

Egzekwowanie należności

Proces sądowy zazwyczaj poprzedza próba polubownego załatwienia sprawy. Jeśli otrzymujemy wezwanie do zapłaty, ale w żaden sposób nie reagujemy, możemy spodziewać się  kontynuacji, ale już przy pomocy odpowiednich organów państwowych i funkcjonariuszy publicznych.

Do komornika udajemy się po otrzymaniu nakazu zapłaty z klauzulą wykonalności, nadaną przez sąd. Organ egzekucyjny na podstawie informacji z wniosku wierzyciela lub w wyniku dokonanych zapytań i poszukiwania majątku dłużnika, uzyskuje wiedzę o potencjalnych źródłach umożliwiających spłacenie zaległości. Jedną z możliwych dróg działania jest egzekucja należności pieniężnych, którą można podzielić ze względu na sposób, w jaki przebiega:

  • z nieruchomości bądź jej części,
  • z ruchomości,
  • z rachunków bankowych,
  • z innych praw i wierzytelności,
  • ze świadczeń emerytalno-rentowych
  • z wynagrodzenia o pracę.

To właśnie ostatnie źródło podlega dzisiejszemu tematowi wpisu. Jak przebiega egzekwowanie? Te informacje znajdują się w następnym akapicie.

Egzekwowanie należności z wynagrodzenia o pracę

Jak już wcześniej wspomniano, egzekwowanie należności z pensji pracowniczej jest jednym ze sposobów zaspokojenia roszczenia wierzyciela. Jak to wygląda w praktyce? Ile z pensji może zająć komornik?

Egzekucja przebiega za każdym razem inaczej, w zależności od tego, czego dotyczy dług:

  • egzekucji podlega połowa wynagrodzenia zgodnie z art. 87 Kodeksu Pracy,
    z zachowaniem kwoty wolnej od zajęcia, wynoszącej najniższą krajową.
  • w przypadku świadczeń alimentacyjnych jest to ⅗ wynagrodzenia (dotyczy umowy o pracę; w przypadku pracy dłużnika na umowie o dzieło i zlecenie sytuacja może wyglądać inaczej) –  art. 87 Kodeksu Pracy

Długi mogą ulec przedawnieniu. Dla większości spraw jest to okres 6 lat, natomiast dla odsetek od roszczenia są to 3 lata. Dlatego nie zwlekajmy i korzystajmy z pomocy odpowiednich podmiotów, które pomogą odzyskać należne nam pieniądze. Więcej informacji dostępnych jest na stronie głównej: https://adamiecki.pl/ 

Michal Adamiecki

Michal Adamiecki

Powiązane wpisy

21

lis

W dniu 18 listopada, podczas wykonywania czynności, wewłasnej kancelarii, została brutalnie zamordowana jedna zNaszych Koleżanek, Komornik przy Sądzie Rejonowym wŁukowie, Ewa Kochańska. Łączymy się myślami z Rodziną Naszej Koleżanki, mającjednocześnie świadomość, iż mogło to spotkać każdego z nas.Jako komornicy sądowi uważamy, że niezbędna jest naszastanowcza reakcja na ten bestialski czyn. W geście protestu przeciwko wszelkim …

14

mar

Postępowanie dowodowe można przeprowadzić bez instytucji zabezpieczania dowodów, zgodnie z art. 310 i następnymi k.p.c. Służy do tego instytucja protokołu stanu faktycznego. W porównaniu do praktyki organów egzekucyjnych krajów Europy Zachodniej jest to instytucja wykorzystywana w Polsce niezwykle rzadko. Jak sporządza się protokół stanu faktycznego i do czego można go wykorzystać? Poniższy artykuł odpowiada na …

14

mar

Komornik jest organem władzy publicznej w zakresie wykonywaniaczynności w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym. Poza wykonywaniem orzeczeń sądowych, innych tytułów wykonawczych, postanowień o zabezpieczeniu spadku lub sporządzeniem spisu inwentarza oraz innych zadań określonych w innych ustawach, komornik wykonuje czynności: doręczenia korespondencji sądowejsporządzenie protokołu stanu faktycznegona wniosek organizatora licytacji – sprawuje urzędowy nadzór nad dobrowolnymi publicznymi licytacjami, …

21

lut

Jedną z przeszkód w dalszym prowadzeniu postępowania egzekucyjnego jest ogłoszenie upadłości przez dłużnika, którym może być zarówno osoba fizyczna jak i osoba prawna. Ogłoszenie upadłości dłużnika przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego Sytuacja, w której po wszczęciu postępowania egzekucyjnego, komornik uzyska informację, że dłużnik już przed złożeniem sprawy przez wierzyciela ogłosił upadłość, nie jest uznawana za oczywiście …

17

sty

Egzekucja komornicza służy odzyskaniu należnego wierzycielowi świadczenia. Jednak proces ten trwa czasem nawet tygodniami, a nawet miesiącami nim dojdzie do jego zakończenia.W tym czasie wiele może się wydarzyć. Do jednych z nieprzewidywalnych zdarzeń należy śmierć dłużnika. Co w takiej sytuacji dzieje się z egzekucjami komorniczymi? Śmierć dłużnika przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego Sytuacja, w której po …

26

mar

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Tychach zajmuje się odzyskiwaniem należności wierzyciela, do których zalicza się zarówno świadczenia pieniężne, jak i niepieniężne. Kancelaria komornicza egzekwuje wyroki sądowe, nakazy zapłaty, postanowienia, ugody sądowe, akty notarialne oraz inne orzeczenia będące tytułami wykonawczymi zgodnie z ustawami. Obszar właściwości Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Tychach obejmuje całe województwo …