Egzekwowanie wyroków sądowych, nakazów zapłaty i postanowień
Klauzula wykonalności
Aby egzekwowanie należności było możliwe, należy uprzednio zadbać o klauzulę wykonalności. W tym celu wierzyciel winien wstąpić do właściwego sądu o nadanie klauzuli wykonalności.
Jak stanowi artykuł 781 Kodeksu postępowania cywilnego: Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności sąd rozpoznaje niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 3 dni od dnia jego złożenia. Taka klauzula wymienia tytuł egzekucyjny, a w razie potrzeby także świadczenie podlegające egzekucji i zakres egzekucji. Może wskazywać też na to, czy orzeczenie podlega wykonaniu jako prawomocne, czy jako natychmiast wykonalne. Tytułowi egzekucyjnemu opiewającemu na świadczenia pieniężne w walucie obcej, sąd nada klauzulę wykonalności ze zobowiązaniem komornika do przeliczenia tej kwoty na walutę polską.
Prawa i obowiązki komornika
Warto podkreślić, że decydującą rolę w całym tym procesie ma wierzyciel, który uprzednio zdecydował się na podjęcie konkretnych działań celem odzyskania swoich należności. To od niego zależy, jakie środki egzekucyjne zostaną zastosowane. Komornik dokonuje w szczególności: wezwania dłużnika do złożenia wykazu majątku w trybie art. 801 KPC, zajęć:
- wynagrodzenia,
- rachunków bankowych,
- świadczeń emerytalno-rentowych,
- wierzytelności (w tym nadpłaty z podatku),
- innych praw majątkowych (w tym udziałów i papierów wartościowych),
- nieruchomości.
W przypadku spraw, obejmujących egzekwowanie wyroków sądowych, nakazów zapłaty czy innych postanowień, proszę kontaktować się z komornikiem sądowym w Tychach. Informacje kontaktowe znajdą Państwo na stronie kancelarii: https://adamiecki.pl/